ניקוי רעלים (מאנגלית: Detoxification) הוא ללא ספק "רב המכר" של תחום הנטורופתיה.

חיפוש בחנות האינטרנט הגדולה בעולם  Amazon לערך "Detoxification" יניב יותר מ 3000 תוצאות. רשימה ארוכה הכוללת: ספרים, ערכות ביתיות, מגוון תוספי תזונה בצורות שונות ואפילו מכשירי חשמל…כולם עם הבטחה אחת – ניקוי!

אם כך, השאלה המתבקשת היא – האם מדובר במוצר מבוקש בגלל שאנחנו מלוכלכים?

ראשית, נתחיל מהגדרה.

תוכנית ניקוי רעלים היא התערבות תזונתית והתנהגותית, שמטרתה לעודד תהליכים גופניים ורגשיים באמצעותם הגוף מזהה, מנטרל ומסלק חומרים רעילים, תוצרי לוואי של חילוף חומרים, ואף הרגלי אכילה שליליים ודפוסי התנהגות הפוגעים בגוף.

במאה ה-21 יותר אנשים במדינות המפותחות גרים בערים גדולות, נחשפים לזיהום האוויר המוכר והמאפיין את סביבת המחייה העירונית וניזונים מדיאטה מעובדת וענייה בחומרי הזנה. יתרה מזאת, בישראל גם רבים חיים לעיתים קרובות במצבי מתח רב לאורך זמן.

התיאוריה בבסיסו של רעיון הדטוקסיפיקציה היא שאנשים החיים בסביבה עירונית וחיים אורח חיים מתוח, עלולים לסבול מפגיעת כימיקלים סביבתיים, תזונה מעובדת ותוצרי לוואי הנוצרים בגוף כתוצאה מסטרס מתמשך. כל אלו יכולים לפגוע בפעילות המיטבית של אברי הגוף (1).

 

מה הם סוגי הרעלים שמתייחסים אליהם בתוכנית ניקוי רעלים?

אנחנו נחשפים מידי יום, שעה שעה, למגוון רעלנים ממקורות שונים שעלולים לפגוע בגוף. לשמחתנו, הגוף מצויד באיברים רבים שנועדו להגן עליו מפני אותם חומרים רעילים – כבד וכיס מרה, כליות, קיבה, ריאות, עור, מערכת הלימפה ואף התודעה שלנו והשקפת עולמנו. כל אלו נועדו לסנן את הראוי לתפקוד תקין של הגוף והנפש, ולפלוט באמצעות שתן, צואה או אפילו שינוי תודעתי כל חומר או אמונה המהווה סכנה לתקינות ושלמות הגוף.

נטורופתים רבים טוענים שמערכות פינוי הרעלים בגוף האדם החיי את אורח החיים המודרני, אינן מסוגלות להתמודד עם עומס הרעלנים במזון והסביבה, וזאת הסיבה לרוב התחלואה.

דוגמאות לסוגי הרעלים השכיחים במזון והסביבה שמתייחסים אליהם בתוכנית ניקוי רעלים:

 • חומרים נוגדי-הזנה (באנגלית: Antinutrients, אלו חומרים טבעיים או סינתטיים הפוגעים בספיגת ויטמינים ומינרלים ממזון), כגון: סירופ תירס עתיר פרוקטוז, שומני טרנס, קפאין ואלכוהול.
 • תוצרי לוואי של חילוף החומרים הטבעי המתרחש בכל רגע בגוף. חומרים כגון: חנקן, דו תחמוצת הפחמן, מרה או חומצת שתן.
 • מתכות כבדות כגון כספית, ארסן, עופרת, קדמיום, אלומיניום ועוד.
 • כימיקלים סביבתיים כגון חומרי הדברה, קוטלי עשבים, חומרי ניקוי ועוד.
 • אורגניזמים זיהומיים כגון חיידקים, וירוסים, שמרים וטפילים.

מלבד אלו, כאמור, גם לנפש השפעה על הגוף – אתגרים חברתיים, רגשים ורוחניים משפיעים על התפקוד המטיבי של הגוף. הגורמים המשפיעים על הנפש רבים, ומלבד חרדה ודיכאון שהפכו להיות מצב שכיח, הרשימה כוללת (2) –

 • תחושת מתח בשל חוסר זמן פנוי למנוחה, להגשמה עצמית או בשל מצב כלכלי.
 • גירוי יתר מפרסומות, רדיו, מחשבים, טלוויזיה וטלפונים חכמים.
 • תחושת חוסר משמעות ותכלית.
 • תחושת בידוד, היעדר תמיכה חברתית או חוסר חווית קהילה.
 • רגשות שליליים ומחשבות מתמידות, כגון: כעס, פחד, אשמה וחוסר תקווה.

אף על פי שרובנו נוטים לשכוח, הגוף והנפש מצוידים ביכולת להתמודד עם אתגרים אלה.

תהליך זה של שמירה על איזון ביולוגי ומנטאלי נקרא הומיאוסטזיס.

 

שלושה מרכיבים בסיסיים בכל תוכנית ניקוי רעלים בטוחה ומוצלחת

למרות שאין כיום תסמינים מסוימים המלמדים על מערכת פינוי רעלים לא תקינה, במידה ובירור רפואי מעמיק להבנת בעיה בריאותית העלה חרס, ותסמינים שונים עדיין גורמים לפגיעה באיכות החיים של החולה, לדעתי ניתן לשקול המלצה על תוכנית ניקוי רעלים.

תוכנית ניקוי רעלים בטוחה ומוצלחת צריכה לכלול שלושה מרכיבים בסיסיים:

 • תזונה צמחית מלאה, מגוון ועשירה בפירות וירקות אורגניים ובמים מסוננים.
 • התבוננות פנימית באמצעות מדיטציה או טכניקות הרפיה ממוקדות נשימה.
 • פעילות גופנית כגון יוגה, הליכה בטבע או רכיבה על אופניים.

 

תזונה במהלך תוכנית ניקוי רעלים

מהלך לשינוי הרכב התזונה הינו הכרח בכל תוכנית ניקוי רעלים, מאחר ומרכיבי מזון רבים נחוצים למערכות הסינון והסילוק של הגוף כדי לעבוד באופן מיטבי.

דיאטה המעודדת תהליך של סילוק רעלים מורכבת ממגוון דגנים מלאים (למעט חיטה), קטניות, אגוזים, זרעים ושפע פירות וירקות, בדגש על מזון אורגני, טרי ובצורתו הטבעית.

גם המניעה משפע המזונות המזיקים חשובה להצלחת התוכנית – מזנות מעובדים המכילים חומרים משפרי טעם וריח, וכאלו המכילים שומנים רווים או דלים בסיבים תזונתיים.

 

איך בוחרים באיזה מזונות להשקיע בגידול אורגני ובאילו לא?

ניתן  לבחור מזונות אורגניים לפי המלצות הארגון Environmental Working Group. מדובר בארגון סביבה אמריקאי ללא כוונת רווח שמפרסם מידי שנה מסמך שנקרא "dirty dozen and clean 15". הארגון הזה בודק תצורת חקלאית בארה"ב ומפרסם דוח בו הם מבדילים בין 12 מוצרי המזון המרוססים ביותר לבין 15 מוצרי המזון הנקיים ביותר.

זאת דרך מעולה להחליט באיזה מזונות כדאי להשקיע יותר כסף בגידול אורגני.

 

שורה תחתונה:

תוכנית ניקוי רעלים יכולה להוות הזדמנות לעשות את השינוי הדרוש, מבחינה תזונתית ומחשבתית, כדי לחיות אורח חיים בריא התורם להפחתת הסיכון לפתח מחלות כרוניות.

 

מקורות:

 1. Kokayi K, Altman CH, Callely RW, Harrison A. Findings of and treatment for high levels of mercury and lead toxicity in ground zero rescue and recovery workers and lower Manhattan residents. Explore (NY). 2006 Sep-Oct;2(5):400-7.
 2. Myers DG. The funds, friends, and faith of happy people. Am Psychol. 2000 Jan;55(1):56-67.