יותר מ 600 מיליון מבוגרים בעולם סובלים מעודף משקל, המהווים בערך 13% מאוכלוסיית העולם, רובם במדינות המפותחות. בישראל אנחנו עדים לעליה באחוז הסובלים מהשמנה, ומחקר עדכני בנושא הציג נתונים מדאיגים –  אחת מכל ארבע נשים סובלת מהשמנה (1).

עודף משקל ידוע כגורם סיכון להתפתחות של מחלת הסרטן, והמנגנון קשור בהפרשת חומרים דלקתיים מרקמת השומן שיוצרים סביבה המקדמת תהליך סרטני ופגיעה ביכולת החסינות של הגוף (2).

הקשר בין עודף משקל לסיכון גבוה לחלות בסרטן השד לאחר שנות הפוריות הוכח במחקרים רבים.

לדוגמא, במחקר "מיליון הנשים" (" The Million Women Study") שנערך באנגליה נמצא שעודף משקל מעלה ב 30% את הסיכון של אישה לפתח סרטן שד (3). בדומה, פרסום מכתב העת LANCET בשנת 2008 בו חוקרים סיכמו יחד 34 מחקרים שכללו מידע על יותר מ 2.5 מיליון נשים הראה גם קשר בין עודף משקל לסיכון מוגבר (4).

לעומת זאת, גם ידוע כי הפחתה במשקל הגוף בנשים אלו מפחיתה את הסיכון לפתח מחלה. מניתוח נתונים של "מחקר האחיות" (Nurses' Health Study), הנחשב כאחד ממחקרי התזונה החשובים ברפואה, נמצא שנשים לאחר גיל הפוריות שמעולם לא השתמשו בתרופות מקבוצת הטיפול הורמונאלי חליפי (Hormone Replacement Therapy) והפחיתו כ 10קג ממשקל גופם היו בסיכון מופחת לפתח סרטן שד לעומת נשים באותו הגיל שלא הפחיתו במשקלן (5).

מאחר וכיום מתייחסים לרקמת השומן בגוף כאל איבר, גם ההבנה של פעילותו והאינטראקציה שלו עם שאר מערכות הגוף משתפרת. בסיום גיל הפוריות, יצור האסטרוגן בגוף האישה נעשה ברובו בתוך רקמת השומן, ולכן ככל שרקמת השומן מהווה אחוז גדול יותר ממשקל הגוף כך גם תהיה רמת האסטרוגן. יתרה מזאת, נמצא קשר בין עודף משקל לבין כמות נמוכה יותר של חומרים שתפקידם הוא להיצמד להורמון אסטרוגן (sex hormone‐binding globulin) לצורך הפינוי שלו מהגוף (6). אנו יודעים בבירור שכמות גובהה יותר של אסטרוגן חופשי בגוף האישה לאחר גיל הפוריות, מהווה גורם סיכון משמעותי להתפתחות סרטן השד, ובהשוואה שנעשתה במסגרת מחקר, לעומת נשים במשקל גוף תקין (לפי מדד BMI), באלו שהיו בעודף משקל נמצא 86% יותר אסטרוגן חופשי בדם! (7).

אם כך, שמירה על משקל גוף תקין היא אחת ה "מניות" המומלצות ביותר להשקעה כאשר מדובר בהפחתת הסיכון לפתח סרטן שד. קיימות בשוק דיאטות רבות המבטיחות ירידה במשקל, ומניסיוני גם נחשפתי לסיפורי הצלחה רבים – וזה נפלא! ויחד עם זאת, התועלת של משקל גוף תקין להגנה מפני סרטן שד יכולה להתקיים אך ורק בטווח הארוך. כלומר, תהליך הירידה במשקל הפך לאורחות חיים והמשקל הנמוך נשאר יציב לאורך שנים רבות.

פעילות גופנית גם חשובה כחלק מאסטרטגיה לאורחות חיים בריאים, ובמחקר בו עקבו 150 אלף נשים במשך 7 שנים (בממוצע), הסיכון לפתח סרטן שד היה נמוך ב 15% עד 23% עבור נשים פעילות גופנית לעומת אלו שאינן (8). חשוב לציין כי הפחתת הסיכון נראתה אפילו עבור סוג סרטן השד הנחשב יותר אגרסיבי!

שורה תחתונה: עודף משקל בנשים לאחר שנות הפוריות מהווה גורם הסיכון המשמעותי ביותר בהתפתחות סרטן השד. לכן, אני ממליץ שהמשמעות של שמירה על משקל גוף תקין לא תהיה רק לצורך תחושת אסתטיקה, אלה גם – הפחתת הסיכון שהמשפחה שלך תכאב ותלווה אותך בכאב של האבחנה והטיפול במחלת סרטן השד.