עולם הרפואה המשלימה והאינטגרטיבית, במאה ה 21, מציע מגוון טיפולים ומוצרים לחולה האונקולוגי. במאמר רפואי שסיכם סקרי צרכנות ב 18 מדינות בעולם, ראו כי מחצית מחולי הסרטן נעזרו בשירותים שונים מעולם התוכן של רפואה המשלימה והאינטגרטיבית בשל מצבם הבריאותי (1). מתוך שלל האפשרויות המוצעות כיום בשוק, כלי הטיפול הנפוץ ביותר הוא שימוש בדיאטה טיפולית.

מאחר ואנו יודעים כיום שמרבית התחלואה המודרנית הינה תוצאה של אינטראקציה בין הנטייה הגנטית שלנו לבין גורמים סביבתיים, לתזונה תפקיד מרכזי ביכולת של הגוף לשמור על בריאות או לפתח חולי.

חולים רבים מתארים תחושת "רעילות" כתוצאה מאורח החיים המודרני. עבור רבים מהם, אותה חוויה היא חלק מההסבר למחלתם, ויתרה מזאת היא הגורם לחוסר התפקוד של מערכת החיסון שאמורה הייתה להיות על המשמר. בהתאם, אנחנו רואים מגמת עלייה מתמדת בחיפוש בגוגל ובשיח ברשתות החברתיות, לגבי מידע אודות דיאטות או שיטות ל "חיזוק הגוף" או "ניקוי הגוף מרעלים".

האפשרויות לדיאטות בשוק כוללות שמות כמו דיאטה קטוגנית או טבעונית, והשיח סביבן ברשת רועש וגועש. התקווה היא שהקפדה על כללי הדיאטה תביא לשיפור של תפקודי הגוף במהלך הטיפול הקונבנציונאלי, ויותר חשוב – הפחתת סיכון להישנות המחלה בעתיד. מרבית הדיאטות בשוק עונות על ההנחיות של ארגונים רפואיים כגון "החברה האמריקנית לסרטן" ((American Cancer Society ו "המכון האמריקאי לחקר הסרטן" (American Institute for Cancer Research). בכל הדיאטות ניתן דגש על מניעה מצריכת פחמימות פשוטות ומזון מעובד, ובכולן מומלץ לאכול ירקות, למעט הדיאטה הקטוגנית המגבילה אכילה פירות וירקות מסוימים.

דיאטת גרסון

פותחה על ידי מקס גרסון, רופא גרמני יהודי, באמצע המאה ה-20. הדיאטה כוללת מיצי פירות וירקות אורגנים וחוקני קפה. כיום תומכי השיטה ממליצים גם על שימוש בתוספי תזונה מסוימים (2). 

את השיטה פיתח גרסון כדי לטפל במיגרנות מהם סבל בעצמו.

כיום מרכז הפעילות העוסק בשיטה ממוקם במקסיקו ומנוהל על ידי ביתו של מקס, שרלוט גרסון.

בדיאטה ניתן דגש על הגבלת נתרן בתזונה ובמקביל עירויי אשלגן, וזאת בשל השערת הבסיס של גרסון שאיזון יחס הנתרן-אשלגן ברמת התאים בגוף עשוי לגרום לנסיגה של התהליך הסרטני.

יום תחת הדיאטה יכלול שתיה של יותר מעשר כוסות מיץ מפירות וירקות אורגניים, דלי נתרן, ובנוסף ארוחות מדגנים מלאים ושפע ירקות. תוספי התזונה יכללו תכשירים כגון אשלגן, ויטמינים שונים, שמן זרעי פשתן או אנזימי עיכול.

דיאטה קטוגנית

פותחה במקור כטיפול בחולים הסובלים מאפילפסיה על ידי חיקוי מצב של צום, שבו התקפי האפילפסיה פוחתים. בדיאטה קטוגנית מרבית הקלוריות מקורן בשומן ומעט מחלבון ואף פחות מפחמימות. במצב זה של הגבלת הפחמימות בתזונה, הגוף מגיב בשינוי מטבולי המדמה צום. כתגובה, הכבד ממיר את חומצות השומן לחומרים בשם גופי קטון. אותם גופי קטון עוברים אל הדם ההיקפי ומשם לתאי הרקמות השונות לתהליך הפקת האנרגיה בתאים. כלומר, במהלך הדיאטה תאי הגוף מסוגלים לייצר אנרגיה ולהתקיים מאותם גופי קטון ללא צורך בגלוקוז מפחמימות.

ידוע שתאים ממאירים מבססים את יצור האנרגיה שלהם על גלוקוז בלבד (מצב המוכר גם כ "תופעת ורבורג"), ובשונה מתאים תקינים, תאי סרטן אינם מסוגלים להשתמש בגופי קטון ליצור אנרגיה. לכן ההשערה היא כי  הגבלת פחמימות בדיאטה עשויה לגרום ל "הרעבה" של הגידול (3). יום תחת הדיאטה יכלול בעיקר מוצרי מזון עתירי שומן מהצומח והחי וירקות דלי פחמימות.

תזונה צמחית מלאה

דיאטה המבוססת על מזונות מעולם הצומח – דגנים מלאים, קטניות, פירות, ירקות, אגוזים וזרעים. דגש ניתן לאכילת מזונות בעיבוד מופחת ככל שאפשר, ולאכילה של מגוון סוגי מזונות מהצומח. ארגונים רפואיים, בניהם "החברה האמריקנית לסרטן" ((American Cancer Society, "המכון האמריקאי לחקר הסרטן" (American Institute for Cancer Research) ועוד, הממליצים להעדיף דיאטה המבוססת ברובה על מזונות מעולם הצומח (4).

המלצות ארגונים אלו מבוססות על מחקר קליני נרחב ומחקרי תצפית הראו שהיענות להנחיות התזונתיות של ארגונים אלו מקטינה את הסיכון לפתח סרטן ואת הסיכון לתמותה מהמחלה (5).

השערת הבסיס בשימוש בדיאטה צמחית קשורה לשפע הויטמינים, המינרלים והתרכובות נוגדות סרטן הנמצאות במזונות צמחיים, ואם הם מומלצים למניעת סרטן, קיים היגיון גם להשתמש באותה התזונה גם במהלך מחלה פעילה.

יום תחת הדיאטה יכלול 5-6 ארוחות המורכבות מדגנים מלאים כגון: כוסמין מלא, שיבולת שועל ועוד, קטניות כגון: חומוס, עדשים, שעועית ועוד, פירות וירקות ואגוזים וזרעים. חלק מהמרכיבים יאכלו בצורתם הטבעית והטרייה וחלק מבושלים או מונבטים.

דיאטה מקרוביוטית

פותחה על ידי מדענים יפני בשם Michio Kushi שרצה ליצור פילוסופיית חיים שמטרתה לקדם בריאות לכל תושבי העולם. מלבד ההיבט התזונתי ניתן דגש חשוב להרגלי חיים נוספים המבוססים על תורות מזרח עתיקות. הדיאטה כוללת בעיקרה מזון צמחי מלא בלבד, אורגני, טרי, שנאכל בעונתו (6).

יום תחת הדיאטה כולל בעיקר דגנים מלאים, שפע ירקות ומעט קטניות. פירות, דגי מי ים עמוקים, אגוזים וזרעים נאכלים לעיתים, ולא על בסיס יומי.

שורה תחתונה: שינוי תזונתי לצורך מניעת סרטן והישנות מחלה או להשפעה על מהלך של מחלה פעילה הוא הכרח. בכל הדיאטות קיים סיכון לחסרים תזונתיים ותופעות לוואי, ולכן בחירת דיאטה מתאימה צריכה להיעשות יחד עם איש מקצוע מתחום התזונה.

מקורות:

  1. Horneber M. et al. How many cancer patients use complementary and alternative medicine: a systematic review and metaanalysis. Integr Cancer Ther. 2012 Sep;11(3):187-203.
  2. Molassiotis A, Peat P. Surviving against all odds: analysis of 6 case studies of patients with cancer who followed the Gerson therapy. Integr Cancer Ther. 2007 Mar;6(1):80-8.
  3. Chung HY, Park YK. Rationale, Feasibility and Acceptability of Ketogenic Diet for Cancer Treatment. J Cancer Prev. 2017;22(3):127-134.
  4. Kohler LN, Garcia DO, Harris RB, Oren E, Roe DJ, Jacobs ET. Adherence to Diet and Physical Activity Cancer Prevention Guidelines and Cancer Outcomes: A Systematic Review. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2016;25(7):1018-28.
  5. Kabat GC. et al. Adherence to cancer prevention guidelines and cancer incidence, cancer mortality, and total mortality: a prospective cohort study. Am J Clin Nutr. 2015;101(3):558-69.
  6. Horowitz J, Tomita M. The Macrobiotic Diet as Treatment for Cancer: Review of the Evidence. Perm J. 2002;6(4):34–37.